Тема: Робота і потужність електричного струму
Мета: з’ясувати поняття роботи й потужності електричного струму; розвивати в учнів уміння
встановлювати взаємозв’язки між фізичними величинами, явищами і процесами, виховувати працьовитість.
Обладнання: електрична плитка, паяльник, лічильник.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Опитування теоретичного матеріалу. Інтерактивна вправа «Робота в парах».
Учні ставлять запитання один одному.
1) Яке з’єднання провідників називається послідовним?
2) Яке з’єднання провідників називається паралельним?
3) Які переваги має паралельне з’єднання провідників над послідовним?
4. Яка електрична величина однакова для всіх провідників, з’єднаних послідовно?
5) Як знайти загальний опір коли при послідовному з’єднанні?
6) Як знайти повну напругу в колі при послідовному з’єднанні?
7) Яка з основних електричних величин є однаковою для всіх віток паралельного з’єднання?
8) Як виражається сила струму в колі до його розгалуження через сили струмів в окремих вітках розгалуження?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Що таке електричний струм?
Назвати споживачі електричного струму.
Яка умова того, щоб струм виникав?
Що називають електричною схемою?
Що вам відомо про силу струму, електричну напругу і електричний опір?
Для чого призначений реостат в колі?
Яку роботу виконує струм?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення вчителя (з елементами бесіди).
Достатньо пригадати теплову, магнітну й хімічну дії струму, як стає зрозуміло, що електричний струм має енергію. Ці дії свідчать про те, що електрична енергія може перетворюватися в теплову, світлову, механічну енергії. А будь0яке перетворення енергії з одного виду в інший характеризується виникання роботи.
Отже, електричний струм при проходженні на певній ділянці кола виконує роботу, яку можна підрахувати.
Запишіть тему уроку: «Робота і потужність електричного струму».
Учні! Пригадайте означення напруги.
, де А – робота, виконується при перенесенні заряджених частинок на певній ділянці кола;
- q – заряд, що переноситься на цій ділянці;
- U – напруга на даній ділянці кола.
Очевидно, А =U.q (1)
Щоб визначити роботу електричного струму на певній ділянці електричного кола, потрібно напругу на цій ділянці кола помножити на заряд, перенесений через неї.
Електричний струм у вакуумі
... до нього електрони. Тобто усередині лампи потече електричний струм. Потік електронів у вакуумі є різновидом електричного струму. Такий електричний струм у вакуумі можна отримати, якщо в судину, звідки ретельно відкачується ... рухаються у вакуумі. Яким чином одержують потоки електронів у вакуумі? Як управляють цими потоками? Рис.3 Ми знаємо, що в металах є електрони провідності. Середня швидкість руху ...
Тепер пригадайте означення сили струму: (2), звідки q= I.t, тому А= Ut(3).
Якщо U-1B, I=1A, t=1C, маємо А=1Дж 1 Дж = 1В.1А.1с=1В.А.С
Спробуйте проаналізувати формула (3) і дати тлумачення одиниці роботи джоуль. Якщо маємо фізичну величину, то як чим її виміряти.
2. Демонстрування будови електричного лічильника.
3. Слово вчителя.
Якщо йдеться про виконання роботи, варто згадати про швидкість її виконання, тобто про потужність. Пригадайте із 7 класу:
Спробуйте записати формулу й одиницю потужності електричного струму.
Дайте визначення одиниці потужності 1 Вт.
4. Робота з підручником.
- Розгляньте мал.. 2.64 (6.123) і табличку частинних та кратних одиниць потужності (с.122).
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Як визначають роботу електричного струму?
Як визначають потужність?
Назвіть одиниці вимірювання роботи й потужності.
Розв’яжіть задачу.
В електроосвітлювальну мережу ввімкнули електроприлад потужністю 2 кВт. Яку роботу виконає електричний струм протягом 10 годин?
5. Заповнення таблиці «зведена таблиця фізичних величин».
VІ. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Незакінчені речення».
Учитель формулює незакінчене речення і пропонує учням висловитися, щодо підсумку уроку, закінчуючи його. Кожний наступний учасник обговорення повинен починати свій виступ із запропонованої формули. Учні працюють з відкритими реченнями: «На сьогоднішньому уроці ми дізналися…», «На сьогоднішньому уроці найважливішим відкриттям для мене було…»
VІІ. Домашнє завдання.
Вивчіть § 40. Прочитайте інструкцію до Л.Р. №7.
Тема: Кількість теплоти, що виділяється у провіднику зі струмом
Мета: глибше з’ясувати поняття теплової дії струму та кількісної міри цієї величини; добиватися свідомого розуміння учнями закону збереження й перетворення енергії на прикладі перетворення електричної енергії у внутрішню, розвивати логічне мислення, виховувати інтерес до знань.
Обладнання: електрична праска, запобіжники, паяльник, електричний патрон, електрична лампочка, різні типи електроламп.
Хід уроку.
І. Аналіз результатів лабораторної роботи.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Двоє учнів виконують завдання на дошці за індивідуальними картками.
Картка №1
Яку роботу виконує електричний струм в електродвигуні настільного вентилятора за 30с, якщо при напрузі 220В сила струму в двигуні дорівнює 0,1А?
Картка №2
Визначте потужність, що споживається електричною лампою, ввімкненою в мережу з напругою 220В, якщо відомо, що опір нитки розжарення лампи 484 Ом.
У цей час перевіряю наявність домашнього завдання в учнівських зошитах. Обговорюється процес розв’язування домашніх задач, сильніші учні відповідають на запитання слабших.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Поняття переведення на іншу роботу
... роботи є вивчення і аналіз інституту переведення у трудовому законодавстві України. Для реалізації мети дослідження ставилися такі основні завдання: розглянути концептуальні підходи до визначення поняття переведення на іншу роботу; розкрити поняття переведення на іншу роботу; ... підрозділу, якщо робота в певному структурному підрозділі передбачена трудовим договором; переміщення на інше робоче ...
Пояснення вчителя.
Під час проходження електричного струму провідник нагрівається. Це теплова дія струму.
Незалежно один від одного російський фізик Ленц та англійський фізик Джоуль досліджували теплову дію струму й експериментально встановили, що кількість теплоти, яка виділяється в провіднику під час проходження в ньому електричного струму, прямо пропорційна квадрату сили струму, опорові провідника і часові проходження стуму:
Q=І2Rt(1)
Ця формула математично виражає закон, який дістав назву закону Джоуля-Ленца. Використавши закон Оа для ділянки кола ( ), із рівності (1) матимемо:
Якщо на даній ділянці кола вся електрична енергія перетворюється внутрішню (електрична плитка, електрочайник, електрична праска), то можна використовувати будь-яку з цих формул. Для працюючого електродвигуна (електрична енергія лише частково перетворюється у внутрішню, а більша її частина – в механічну енергію) за формулами (2) і (3) знаходимо повну роботу, а за формулою (1) – кількість теплоти, що виділяється.
Розв’яжемо задачу. На цоколі лампочки написано: 220В, 100Вт. За цими даними визначте кількість теплоти, що виділяється в спіралі лампочки за 5 хв світіння.
Дано:
U=220B
P=100 Вт
t=5хв=300с
Розв’язання
В даному прикладі можна вважати, що майже вся електрична енергія перетворюється у внутрішню, тому можна використати будь-яку з формул (10-(4).
Очевидно. Найкраще підходить формула (4).
Q-?
Q = P.t = 10 Вт.300С=30000 Дж = 30 кВж.
Відповідь. Q= 30 кДж.
2. Робота з підручником.
- Прочитайте § 42 «Застосування теплової дії струму на практиці»
- Розгляньте будову лампочки, запобіжника, що знаходиться на вашому столі.
- Продумайте відповіді на запитання, записані на дошці.
3. Бесіда за питаннями, що записані на дошці:
- Яку будову мають лампи розжарювання?
- З якого металу виготовляють спіралі електричних ламп?
- На які напруги розраховані лампи, що вам відомі?
- Для чого служить запобіжник?
- Які бувають запобіжники?
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Інтерактивна вправа «Робота в парах»
Завдання записано на дошці. Учні працюють разом, допомагають один одному, у разі потреби звертаються до вчителя.
Задача
Скільки теплоти виділяється в спіралі електроплитки, опір якої під час роботи становить 22 Ом? Електроплитка ввімкнена в освітлювальну мережу протягом 100 с.
V. Підсумок уроку.
Прес-конференція. Обговорення того. наскільки повно було виконано роботу, в якому напрямку необхідно працювати долі.
VІ. Домашнє завдання.
Вивчіть § 41, §42. Розв’яжіть задачу №1 із вправи 22. Повторіть §38-§40.
Тема: Закон Ома для однорідної ділянки кола
Мета: встановити на дослідах залежність між силою струму, напругою на ділянці коли та опором цієї ділянки; формувати в учнів свідоме сприйняття взаємозв’язку між явищами на прикладах закону Ома, розвивати логічне мислення, виховувати старанність.
Обладнання: комплект приладів для перевірки закону Ома для ділянки кола, правила проведення інтерактивної вправи «Мікрофон».
Постійний і змінний струм
Узгоджений рух носіїв заряду в зовнішньому електричному полі називається дрейфовим струмом. Електричний струм виникає також під дією відмінних від електричного поля причин. У таких випадках говорять, що електричний ... + j0 ), де I max - максимальне значення струму; j0 - зсув за фазою між коливаннями сили струму і напруги. У промислових колах значення струму і напруги змінюються гармонічно з частотою ...
Епіграф уроку:
Не достатньо мати лише добрий розум,
Головне – це раціонально застосовувати його.
Р.Декарт
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Технологія «Мікрофон»
Учитель ставить запитання до учнів. Учням запропоновано певний предмет (ручка, олівець), що виконуватиме роль мікрофона. Діти передають його один одному, по черзі беручи слово. Відповідає тільки той, у кого уявний мікрофон.
Що таке сила струму? Яка формула для її означення?
Якими одиницями вимірюють силу струму?
Що таке напруга? Яка формула для означення напруги?
Якими одиницями вимірюють напругу?
Яка природа опору провідника?
Якими одиницями вимірюють опір провідника?
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення вчителя.
Ми ознайомились із трьома фізичними, величинами: силою струму (І), напругою (U) та опором R. Чи існує зв’язок між цими величинами?
Якщо існує, то який він і як його встановити? Поміркуємо таким чином. Сила струму характеризує швидкість переміщення заряду ( ) і визначається величиною заряду, переміщеного за одиницю часу через поперечний переріз провідника. На швидкість переміщення зарядів впливає напруга ( ) та опір провідника.
Зі сказаного випливає логічний висновок: ці величини якось пов’язані між собою. Як саме?
2. Демонстрування дослідів.
Дослід 1. Демонстрування залежності сили струму від напруги. (Один із учнів будує графік на дошці, всі інші – в зошитах).
Дослід 2. Дослідження залежності сили струму від опору при постійній напрузі й побудова графіка цієї залежності.
3. Бесіда з учнями.
- Порівняйте графіки, які ви побудували за даними дослідів, із графіками, що наведені в підручнику на мал.. 2.43.44 (с.108-109).
- Який висновок можна зробити із другого графіка?
- Як записати ці залежності математично?
- Як вираз отримаємо, об’єднавши обидві пропорції?
4. Пояснення вчителя.
Вираз — це і є та залежність між трьома фізичними величинами, що характеризують електричний струм. Їх встановив німецький вчений Сімон Ом.
Сила струму в однорідній ділянці кола прямо пропорційна напрузі на кінцях цієї ділянки й обернено пропорційна її опор:
- Де І – сила струму в ділянці кола;
- U – напруга на кінцях цієї ділянки;
- R – опір ділянки.
Для розв’язування задач часто використовують формули:
- Із виразу не випливає, що опір залежить від напруги і сили струму;
- він залежить тільки від матеріалу, довжини і площі поперечного перерізу провідника, тобто. Цікавим є трикутник для визначення величин, що входять до формули закон Ома.
V. Розв’язування задач.
VІ. Підсумки уроку та оцінювання, пояснення домашнього завдання.
Тема: Розв’язування задач.
Мета: готувати учнів до тематичної контрольної роботи, розвивати вміння розв’язувати задачі, аналізувати процеси, розкривати їх фізичний зміст, виховувати працьовитість, кмітливість.
Обладнання: роздавальний матеріал, правила проведення інтерактивної вправи «Мозковий шторм» (пам’ятка), кросворд.
Приемы и техники управления учащимися на уроке
... силах, развитие внимания, памяти, мышления и речи, волевых качеств. Цель работы - изучить приемы и техники управления учащимися на уроке. Задачи работы: 1. Рассмотреть приемы создания благоприятной эмоциональной атмосферы на уроке. 2. Раскрыть приемы развития мотивации к учению, ...
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перевірити наявність домашнього завдання в учнівських зошитах.
Відповісти на запитання, що виникли під час розв’язування домашніх задач.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Учні повинні повторити формули, одиниці вимірювання фізичних величин, які потрібно знати при розв’язуванні задач. Вони роблять це, розгадуючи кросворд.
1
2
3
4
5
1) Фізична величина, що обчислюється за формулою Р=UI.
2) Фізична величина, що обчислюється за формулою А=Р.t.
3) Фізична величина, яка вимірюється вольтметром.
4) Одиниця вимірювання роботи електричного струму.
5) Одиниця вимірювання електричного опору.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Інтерв’ю.
Я хочу, щоб кожний з вас пояснив, чому вважає за потрібне вміти розв’язувати задачі по темі «Електричні явища».
Повідомлення теми й мети уроку.
V. Розв’язування задач.
Інтерактивна…