Під час вивчення предметів природничо-математичного циклу

Курсова робота

Тема уроку: «Плавання тіл та повітроплавання» (7 клас)

Мета: з’ясувати фізичні аспекти засобів повітроплавання та водного транспорту; формувати уявлення ; удосконалювати вміння спостерігати яви­ща та аналізувати результати спостережень; розв’язувати якісні та розрахункові задачі; навички спілкування різни­ми мовами, уміння здобувати інформацію з додаткових джерел: Інтернету, художньої та довідкової літератури; розвивати навички самостійно оволодівати знаннями, критично осмислювати інформацію, збагачувати емоційну сферу ; виховувати повагу до історії та культури ін­ших народів, інтерес до фізики, та географії.

Підготовка до уроку

Підготовка до уроку починається задовго до його прове­дення: треба обговорити з учителем географії питання, які розглядатимуться на уроці, визначити завдання, які повинні виконуватись на уроці (відповідно до програм предметів), час, за який все це можна зробити.

Урок проводиться у формі подорожі. Учні виступають у ролі експертів, мандрівників.

Тип уроку:

Завдання уроку:

1. Ознайомити з історією водного транспорту та подо­рожами, які здійснювалися цим транспортом вода­ми Світового океану.

2. З’ясувати фізичні умови плавання суден.

3. Розглянути характеристики суден.

4. Формувати уявлення про засоби повітроплавання.

5. Переглянути художні твори з описом подорожей на повітряних кулях та дирижаблі.

6. З’ясувати сферу сучасного використання-засобів повіт­роплавання.

Обладнання:

Хід уроку

Оголошення теми та мети уроку – 3 хв., Учитель фізики., Учитель географії

1-й експерт суднобудівник

На будівництво свого судна Тім Северин використав 49 шкур биків, 37 км лляних ниток, 3 км шкіряних ремін­ців. Човен мав довжину 10,9 м; ширину— 2,4 м і лляні віт­рила. Плавання відважного мандрівника тривало 2 роки з деякими перервами. Пізніше він подорожував маршру­тами казкового Синдбада Мореплавця та аргонавтів.

14 стр., 6671 слов

По технологии : «Продуктивное использование новых образовательных ...

... технологий, для своей работы я отобрала и использую: здоровье сберегающие технологии; личностно-ориентированные технологии; информационно-коммуникационные технологии; технология проектного обучения; технология обучения в сотрудничестве; игровые технологии. Требования к учителю и уроку технологии ... вопросы, практическая работа и др. Норма: 4 - 7 видов за урок. Однообразность урока способствует ...

1-й експерт-мандрівник

Якщо вибір деревини для водних транспортних засобів цілком зрозумілий, то дивним здається, що для побудо­ви кораблів людина використовує сталь, адже шматок сталі тоне у воді.

Досліди (показує учень)

(Коробоч­ка має великий об’єм, її середня густина менше за гус­тину води.)

(Перегляд відео сюжету з кінофільму

Чим глибше занурюється судно, тим більшою стає сила Архімеда.)

(Коли сила тяжіння дорівнюватиме силі Архімеда.)

(Із збільшенням маси вантажу осадка збільшується.)

Демонстрація:, Учитель фізики.

(Учні знаходять помилки в записі даних)

Як пов’язана маса з вагою? (P = mg)

Завдання 1.

Р = 66 000 000 кг 9,8Н/кг = 646 000 000 кН

Завдання 2

Повідомлення творчої групи про фізичні характеристики сучасних танкерів

Сучасні танкери мають водотоннажність 5 000 000 кН і біль­ше. Разом із вантажем ці судна мають масу 500 000 тонн і більше.

(Морями та океанами)

— Чи може танкер перевозити так багато нафти річкою? Чому? (Ні, тому що в прісній воді Архімедова сила менша, унаслідок чого зменшується вантажопідйомність судна.)

Повідомлення творчої групи екологів «Екологічні проблеми, пов’язані з водним транспортом»

Водний транспорт дуже зручний й економічно вигідний. Перевезення вантажів водним транспортом коштує де­шевше, ніж іншими видами транспорту. Проте водно­час потрібно дбати про стан водойм, яким шкодять забруднення відходами із суден. Особливо , розлита в морі в результаті пошкодження танкерів. На відміну від водного транспорту, екологічно чистими є засоби повітроплавання.

Учитель фізики.

Кому вперше вдалося втілити віковічну мрію людини?

Розповідь учнів про відкриття повітряної кулі

Кулю, яка піднялася в повітря, уперше змайстрували винахідники із Франції — брати Монгольф’є. Вони розуміли, що для підняття кулі в повітря її треба наповнити га­зом, який би мав густину меншу, ніж густина повітря. У 1783 році французи виготовили велику кулю з папе­ру і наповнили її гарячим димом, , . ніж густина холодного повітря. Політ був успішним і за­початкував розвиток повітроплавання.

Обов’язковим і головним елементом повітроплавання є велика й дуже легка оболонка, її наповнюють газом, легшим за повітря. Це може бути водень, гелій, метан або навіть гаряче повітря. Повітряна куля, наповнена од­ним із перелічених газів, може не лише піднятися вгору, а й підняти вантаж. Отже, повітряна , тому що на неї діє архімедова сила.

Учитель фізики., Учитель географії.

(Через Африку)

Подорож почалась на о. Занзібар (6°пд. ш.) і закінчила­ся на р. Сенегал, що на узбережжі Атлантичного океану. Для того щоб перевірити, як ви знаєте географічну но­менклатуру Африки, виконайте, не користуючись атла­сами, завдання на контурній карті.

Подорож тривала 115 днів. Разом із відважним мандрів­ником подорожували кішка Мікі й папуга Еккі. За цей час пліт «Сім маленьких сестричок» (так він був названий за кількістю колод, із яких складався) пройшов просто­рами Тихого океану близько 6 700 морських миль. Жи­телі острова Океанії присвоїли Уїльяму Уіллісу почесне звання «Капітан великих морів».

4 стр., 1928 слов

Використання елементів інтерактивних технологій на х фізики

... проходженні на певній ділянці кола виконує роботу, яку можна підрахувати. Запишіть тему уроку: «Робота і потужність електричного ... завдання на дошці за індивідуальними картками. Картка №1 Яку роботу виконує електричний струм в електродвигуні настільного вентилятора за 30с, якщо при напрузі 220В сила ... уроку І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань. Технологія «Мікрофон» Учитель ставить ...

2-й . «Джонки»—перші в історії суднобудування кораблі з перегородками та від­сіками. Саме на них здійснював свої мандрівки Марко Поло. Ці кораблі мали чотири щогли з величезними віт­рилами. Завдяки гарним морським якостям вони витри­мували жорстокі мусони і тайфуни східних морів, могли заходити в дельти річок. Нині в Китаї та інших країнах Південно-Східної Азії можна зустріти «джонки», які май­же не змінилися з часів Марко Поло.

2-й експерт-мандрівник.

3-й експерт-суднобудівник

Учитель фізики.

Правильність виконання завдання перевіряють кон­сультанти.

(повідомити про змагання, які стали популярними в наш нас у світі),

Учитель фізики., Доповідь експерта з інформацією з мережі Інтернет про дирижаблі

Дирижабль (з фр. — керований) — керований літаль­ний апарат (аеростат.), легший за повітря. Основна частина дирижабля — заповнений газом (зазвичай воднем чи гелієм) корпус видовженої форми, тупий.

Учитель географії, Учитель фізики., Експерт з метеорології

Повітряні кулі, наповнені нагрітим повітрям, застосо­вують у наукових експедиціях, для фотографування по­верхні землі й моря, скупчень тварин. , що температуру повітря в них і виштовхувальну силу мож­на регулювати за допомогою газового пальника.

Дослідження за допомогою повітряних куль важливі для прогнозу погоди.

Підсумки уроку.

Виставлення оцінок .

Домашнє завдання

Домашнє завдання з фізики та географії.