Тема уроку: «Плавання тіл та повітроплавання» (7 клас)
Мета: з’ясувати фізичні аспекти засобів повітроплавання та водного транспорту; формувати уявлення ; удосконалювати вміння спостерігати явища та аналізувати результати спостережень; розв’язувати якісні та розрахункові задачі; навички спілкування різними мовами, уміння здобувати інформацію з додаткових джерел: Інтернету, художньої та довідкової літератури; розвивати навички самостійно оволодівати знаннями, критично осмислювати інформацію, збагачувати емоційну сферу ; виховувати повагу до історії та культури інших народів, інтерес до фізики, та географії.
Підготовка до уроку
Підготовка до уроку починається задовго до його проведення: треба обговорити з учителем географії питання, які розглядатимуться на уроці, визначити завдання, які повинні виконуватись на уроці (відповідно до програм предметів), час, за який все це можна зробити.
Урок проводиться у формі подорожі. Учні виступають у ролі експертів, мандрівників.
Тип уроку:
Завдання уроку:
1. Ознайомити з історією водного транспорту та подорожами, які здійснювалися цим транспортом водами Світового океану.
2. З’ясувати фізичні умови плавання суден.
3. Розглянути характеристики суден.
4. Формувати уявлення про засоби повітроплавання.
5. Переглянути художні твори з описом подорожей на повітряних кулях та дирижаблі.
6. З’ясувати сферу сучасного використання-засобів повітроплавання.
Обладнання:
Хід уроку
Оголошення теми та мети уроку – 3 хв., Учитель фізики., Учитель географії
1-й експерт суднобудівник
На будівництво свого судна Тім Северин використав 49 шкур биків, 37 км лляних ниток, 3 км шкіряних ремінців. Човен мав довжину 10,9 м; ширину— 2,4 м і лляні вітрила. Плавання відважного мандрівника тривало 2 роки з деякими перервами. Пізніше він подорожував маршрутами казкового Синдбада Мореплавця та аргонавтів.
По технологии : «Продуктивное использование новых образовательных ...
... технологий, для своей работы я отобрала и использую: здоровье сберегающие технологии; личностно-ориентированные технологии; информационно-коммуникационные технологии; технология проектного обучения; технология обучения в сотрудничестве; игровые технологии. Требования к учителю и уроку технологии ... вопросы, практическая работа и др. Норма: 4 - 7 видов за урок. Однообразность урока способствует ...
1-й експерт-мандрівник
Якщо вибір деревини для водних транспортних засобів цілком зрозумілий, то дивним здається, що для побудови кораблів людина використовує сталь, адже шматок сталі тоне у воді.
Досліди (показує учень)
(Коробочка має великий об’єм, її середня густина менше за густину води.)
(Перегляд відео сюжету з кінофільму
Чим глибше занурюється судно, тим більшою стає сила Архімеда.)
(Коли сила тяжіння дорівнюватиме силі Архімеда.)
(Із збільшенням маси вантажу осадка збільшується.)
Демонстрація:, Учитель фізики.
(Учні знаходять помилки в записі даних)
Як пов’язана маса з вагою? (P = mg)
Завдання 1.
Р = 66 000 000 кг 9,8Н/кг = 646 000 000 кН
Завдання 2
Повідомлення творчої групи про фізичні характеристики сучасних танкерів
Сучасні танкери мають водотоннажність 5 000 000 кН і більше. Разом із вантажем ці судна мають масу 500 000 тонн і більше.
(Морями та океанами)
— Чи може танкер перевозити так багато нафти річкою? Чому? (Ні, тому що в прісній воді Архімедова сила менша, унаслідок чого зменшується вантажопідйомність судна.)
Повідомлення творчої групи екологів «Екологічні проблеми, пов’язані з водним транспортом»
Водний транспорт дуже зручний й економічно вигідний. Перевезення вантажів водним транспортом коштує дешевше, ніж іншими видами транспорту. Проте водночас потрібно дбати про стан водойм, яким шкодять забруднення відходами із суден. Особливо , розлита в морі в результаті пошкодження танкерів. На відміну від водного транспорту, екологічно чистими є засоби повітроплавання.
Учитель фізики.
Кому вперше вдалося втілити віковічну мрію людини?
Розповідь учнів про відкриття повітряної кулі
Кулю, яка піднялася в повітря, уперше змайстрували винахідники із Франції — брати Монгольф’є. Вони розуміли, що для підняття кулі в повітря її треба наповнити газом, який би мав густину меншу, ніж густина повітря. У 1783 році французи виготовили велику кулю з паперу і наповнили її гарячим димом, , . ніж густина холодного повітря. Політ був успішним і започаткував розвиток повітроплавання.
Обов’язковим і головним елементом повітроплавання є велика й дуже легка оболонка, її наповнюють газом, легшим за повітря. Це може бути водень, гелій, метан або навіть гаряче повітря. Повітряна куля, наповнена одним із перелічених газів, може не лише піднятися вгору, а й підняти вантаж. Отже, повітряна , тому що на неї діє архімедова сила.
Учитель фізики., Учитель географії.
(Через Африку)
Подорож почалась на о. Занзібар (6°пд. ш.) і закінчилася на р. Сенегал, що на узбережжі Атлантичного океану. Для того щоб перевірити, як ви знаєте географічну номенклатуру Африки, виконайте, не користуючись атласами, завдання на контурній карті.
Подорож тривала 115 днів. Разом із відважним мандрівником подорожували кішка Мікі й папуга Еккі. За цей час пліт «Сім маленьких сестричок» (так він був названий за кількістю колод, із яких складався) пройшов просторами Тихого океану близько 6 700 морських миль. Жителі острова Океанії присвоїли Уїльяму Уіллісу почесне звання «Капітан великих морів».
Використання елементів інтерактивних технологій на х фізики
... проходженні на певній ділянці кола виконує роботу, яку можна підрахувати. Запишіть тему уроку: «Робота і потужність електричного ... завдання на дошці за індивідуальними картками. Картка №1 Яку роботу виконує електричний струм в електродвигуні настільного вентилятора за 30с, якщо при напрузі 220В сила ... уроку І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань. Технологія «Мікрофон» Учитель ставить ...
2-й . «Джонки»—перші в історії суднобудування кораблі з перегородками та відсіками. Саме на них здійснював свої мандрівки Марко Поло. Ці кораблі мали чотири щогли з величезними вітрилами. Завдяки гарним морським якостям вони витримували жорстокі мусони і тайфуни східних морів, могли заходити в дельти річок. Нині в Китаї та інших країнах Південно-Східної Азії можна зустріти «джонки», які майже не змінилися з часів Марко Поло.
2-й експерт-мандрівник.
3-й експерт-суднобудівник
Учитель фізики.
Правильність виконання завдання перевіряють консультанти.
(повідомити про змагання, які стали популярними в наш нас у світі),
Учитель фізики., Доповідь експерта з інформацією з мережі Інтернет про дирижаблі
Дирижабль (з фр. — керований) — керований літальний апарат (аеростат.), легший за повітря. Основна частина дирижабля — заповнений газом (зазвичай воднем чи гелієм) корпус видовженої форми, тупий.
Учитель географії, Учитель фізики., Експерт з метеорології
Повітряні кулі, наповнені нагрітим повітрям, застосовують у наукових експедиціях, для фотографування поверхні землі й моря, скупчень тварин. , що температуру повітря в них і виштовхувальну силу можна регулювати за допомогою газового пальника.
Дослідження за допомогою повітряних куль важливі для прогнозу погоди.
Підсумки уроку.
Виставлення оцінок .
Домашнє завдання
Домашнє завдання з фізики та географії.